Världens dyraste hund såld – för 58 miljoner kronor!
En unik korsning har nyligen sålts för en häpnadsväckande summa – 58 miljoner kronor! Den exklusiva hunden är nu känd som världens dyraste och har fångat uppmärksamheten världen över.
Utvalda videonyheter
När en hisnande summa nyligen bytte ägare var det inte för en lyxvilla eller en sportbil – utan för en hund!
Den exklusiva hunden, som beskrivs som världens dyraste, såldes för 500 miljoner indiska rupier, motsvarande cirka 58 miljoner svenska kronor, rapporterar The Sun. Hunden, vid namn Cadabomb Okami, är en korsning mellan en riktig varg och en kavkazskaja ovtjarka, även känd som kaukasisk herdehund.
Den nya ägaren, S Sathish, som är från Bengaluru i Indien, har länge varit känd för sin passion för sällsynta och exklusiva hundraser. Han äger över 150 olika hundraser och beskriver sin nya hund som "en extremt sällsynt ras som ser ut precis som en varg". Hunden föddes i USA och redan vid åtta månaders ålder vägde den 75 kilo.
Har snabbt blivit omtalad
Kavkazskaja ovtjarka, som ingår i korsningen, är en robust vakthund med starka försvarsinstinkter, som är ursprungligen från de ryska bergen och är avlad för att skydda boskap och hem.
Den dyra hunden såldes i februari och sedan den anlände till sitt nya hem i Indien har den blivit en sensation. Sathish har presenterat honom på flera evenemang, där han snabbt blivit en publikfavorit och videoklipp på hunden har spridits på sociala medier.
"Folk tar selfies och bilder. Min hund och jag får mer uppmärksamhet än en filmstjärna vid en premiär," säger Sathish till The Sun.
Sathish håller alla sin hundar på en stor gård, omgärda av en 3,5 meter hög mur och kameraövervakning dygnet runt. Varje hund har sitt eget rum och får daglig omsorg av ett team på sex personer.
"Det finns gott om utrymme för dem att gå och springa," avslutar han.
Här kan du se hunden:
Källa: The Sun