Det blir en fest för alla hundar och hundägare, där alla är välkomna.

Hundarnas sundhet i fokus – unik utställning gör comeback

I helgen samlas hundar av alla slag i Stockholm när utställningen Blandis & Kompis återvänder – en dag där alla hundar får glänsa.

På söndag, den 15 juni, arrangeras hundutställningen Blandis & Kompis på Djurgården i Stockholm. För andra året i rad arrangerar hundcoachen Fredrik Steen och Petson en dag där alla hundar, oavsett ras eller bakgrund, får stå i rampljuset.

En utställning för alla hundar

Fredrik Steen har över över 40 års erfarenhet som hundtränare, domare och expert i TV och har länge sett behovet av en inkluderande hundutställning, skriver Petson i ett pressmeddelande. 

På utställningen Blandis & Kompis bedöms hundarna utifrån ett frisk- och sundhetsperspektiv av veterinärer. Detta gör att alla hundar kan delta, oavsett om de är blandraser, ej registrerade i Svenska Kennelklubben (SKK) eller inte helt överensstämmer med sin rasstandard.

Blandraser populära i Sverige

I Sverige är blandrashundar mycket populära och utgör en stor del av hundpopulationen. Enligt Jordbruksverkets hundregister fanns det i maj 2025 totalt cirka 1 073 000 registrerade hundar i landet, och bland dessa är blandraser den vanligaste kategorin.

Vanliga blandrashundar i Sverige:

  • Labradoodle: En korsning mellan labrador retriever och pudel.
  • Cockerpoo: En blandning av cocker spaniel och pudel.
  • Cavapoo: En korsning mellan cavalier king charles spaniel och pudel.
  • Maltipoo: En blandning av malteser och pudel.
  • Yorkiepoo: En korsning mellan yorkshireterrier och pudel.
  • Cavachon: En blandning av cavalier king charles spaniel och bichon frisé.

Källa: Pressmeddelande Petson