Två av tre svenska hundägare kan tänka sig att flytta – för ett bättre hundliv
Hundar har blivit en viktig del av livet för många svenskar, och enligt en ny undersökning skulle två av tre hundägare kunna tänka sig att flytta för att skapa bättre förutsättningar för sitt hundliv.
Undersökningen från Ipsos, genomförd på uppdrag av försäkringsbolaget Hedvig, visar att nio av tio hundägare upplever hinder i det offentliga rummet – särskilt i butiker, gallerior samt på restauranger och kaféer.
Sex av tio anser att hundens behov bör likställas med människans i stadsplaneringen. Lika många vill att kommunen ska avsätta mer skattemedel för att skapa hundvänliga miljöer och tjänster.
Otrygg stadsmiljö
Stadslivet innebär också en oro för hundens säkerhet. Det som oroar hundägare mest är föroreningar och skräp som kan vara skadliga för hunden, bristande ansvar hos andra hundägare, samt risken för giftbete eller medvetet sabotage.
För att minska oron efterlyser många fler hundvänliga parker, tryggare gångvägar och fler papperskorgar. I storstäderna lyfter hundägare även behovet av att kunna resa kollektivt tillsammans med sina hundar.
– Hundars trygghet och välmående påverkas i hög grad av hur miljön omkring dem ser ut. Och för att vardagen ska fungera för den moderna hundägaren måste samhället bli bättre på att ta deras behov på allvar, säger Fia Ramström, ansvarig skadereglering för djur på Hedvig, i ett pressmeddelande.
Två av tre kan tänka sig att flytta för ett bättre hundliv
Hundens behov påverkar även synen på boende och livsmiljö. Fler än fyra av tio hundägare kan tänka sig att byta kommun för bättre möjligheter till ett fungerande hundliv, och en ännu större andel – två av tre – skulle överväga att flytta inom kommunen om förutsättningarna var bättre.
Dessutom anser drygt hälften av hundägarna att hundar bör ha samma rättigheter som barn att följa med till och vistas i olika offentliga miljöer.
– Många ser hunden som en självklar del av familjen – inte bara ett sällskapsdjur, utan en livspartner som påverkar beslut om allt från boende till rutiner. Det ställer nya krav på hur vi utformar våra miljöer och organiserar samhället i stort, säger Fia Ramström.
Om undersökningen: Undersökningen är genomförd av Ipsos på uppdrag av Hedvig. Den genomfördes med ett riksrepresentativt urval av 1000 hundägare i Sverige.