Mona Ghalayini driver Quality Detection Dogs med totalt 19 hundar och 8 hundförare anställda.

Möt hundarna som söker efter vägglöss och råttor: "Älskar mitt jobb"

Hundarnas nosar är fantastiska - inte bara för att söka mat. Mona Ghalayinis hundar jagar såväl råttor som vägglöss.

Utvalda videonyheter

Vi känner till narkotikahundar och bombhundar. Men specialutbildade sökhundar finns idag inom en rad olika inriktningar. Mona Ghalayini har arbetat med fokus på vägglöss och råttor i över 10 år och även om det kan låta som otrevliga kollegor, så är det förstås hundarna som står i centrum.

Idag driver hon företaget Quality Detection Dogs med totalt 19 hundar och 8 hundförare anställda. Hälften av hundarna är specialister på vägglöss som idag har blivit ett allt vanligare problem. Enligt Folkhälsomyndigheten beror det troligtvis på ett ökat resande till områden där den är vanlig, eftersom vägglusen kan följa med hem från resan som fripassagerare i vårt bagage.

– För många är vägglöss förknippade med stor skam och förtvivlan. Men det är viktigt att komma ihåg att alla kan drabbas. Inte ens ett femstjärnigt hotell kan garantera att där inte finns vägglöss, säger Mona Ghalayini.

– Knappt hälften som blir bitna får inte ens ett utslag, så det är det inte lätt att veta om man råkat fått med sig några vägglöss hem efter sin semester.

Ingen vägglus här får vi hoppas.

En vägglushund har lärt sig att känna igen lusens feromoner, ett doftämne som de avsöndrar. Med hjälp av sin fantastiska nos så kan den hitta löss som gömt sig i lister, vid vägguttag eller till och med under tapeter. Även i madrasser, sängbottnar och stoppade möbler brukar vägglössen gilla att gömma sig i.

– Ofta kommer vi in med våra hundar efter en sanering för att säkerställa att det inte finns några vägglöss kvar, säger Mona Ghalayini. Men vi kan också göra stickprov på hotell för att upptäcka dem- innan gästerna gör det.

Hundarna kan också kontrollera om vägglössen har spridit sig från en angripen lägenhet till de övriga i en fastighet, eller göra hembesök hos oroliga privatpersoner.

Mona Ghalayini jobbar med olika jakthundar som har en stark instinkt att leta och spåra. De måste samtidigt vara smidiga och inte för stora för att kunna ta sig in och söka i trånga miljöer. Beagle, jaktcockerspaniel och jaktlabrador är tre vanliga raser.

Men kan inte hundarna ta med sig vägglössen hem?

- Det är faktiskt den vanligaste frågan jag får, men nej, det finns ingen risk. Vägglöss är inte som fästingar och kan inte hålla sig fast i hundpäls på samma sätt. Om angreppet är väldigt stort, så tar vi heller inte in våra hundar. Hundförarna är också utbildade och väldigt noggranna i hantering av till exempel möbler.

En stolt arbetande råtthund som älskar sitt jobb.

Men Mona Ghalayinis företag är inte bara specialiserat på vägglöss utan även på råttor. När Malmö arrangerade Eurovision 2023 blev råtthundarna Loppan, Lykka och Lessie snudd på världskändisar när staden anlitade dem för att få hjälp med alla råttor som stökade till.

I Malmö arbetade de tillsammans med ett gäng illrar, som jagade upp råttorna ur sina hål. Med jaktcockrarna och jackspringern bildades ett effektivt “dreamteam” för att bekämpa råttorna. På några timmar tog hundarna fler råttor än de traditionella metoderna, som gift och fällor.

Med hjälp av sitt överlägsna luktsinne kan råtthundarna snabbt lokalisera råttorna och deras boplatser. Sedan släpps illrarna ner för att jaga upp råttorna. Fördelen med illrar är att de ofta kan få upp råttorna utan att använda maskiner. Vill man komma åt råttorna och deras bon nere i marken så behöver man annars använda sig av grävmaskiner. Det blir både blir kostsamt och kräver större återställning av den mark man grävt upp.

– Men hundar inte är lösningen på alla råttproblem, påpekar Mona Ghalayini. Betesstationer med fällor i är ett fortfarande ett måste för det kontinuerliga och förebyggande arbetet. Råttorna kommer aldrig att försvinna, men vi kan hålla ner antalet.

Vad krävs av en bra råtthund? Ja, förutom ett starkt psyke, måste den framför allt vara otrolig snabb och kunna svänga och vända blixtsnabbt för att ha en chans att fånga löpande råttor. Det kan låta grymt att hundar biter ihjäl råttor, men enligt Mona är det betydligt mer humant än gift.

– Idag är det inte ovanligt att privatpersoner och företag får tag på otillåtna preparat och fångstmedel. Detta är inte bara väldigt dåligt för vårt ekosystem, utan även otroligt plågsamt för råttorna. Vi kan erbjuda en metod som faktiskt är mer effektiv än gift.

–Råttor är dessutom intelligenta och neofobiska (rädda för nya saker) djur, vilket innebär att de kan vara väldigt svårfångade med fällor eller gift.

Råtthunden Lykka med en del av sin fångst, från en mindre gräsyta nära en sopsorteringsstation. Det tog ca 1 timme att fånga de råttorna på bilden.

Att jaga med råttor med olika typer av hundar är en metod som har använts i Europa i århundraden och de är helt ovärderliga hjälpmedel i ”råttkampen”, menar Mona. Hennes företag har jobbat med illrar i ungefär ett år och kommer definitivt att fortsätta med det samarbetet.

Hundarna arbetar också med råttbekämpning inomhus, i matbutiker, restauranger, caféer, lagerlokaler och olika typer av industrier.

– En tränad råtthund kan jaga i trånga, mörka och svåra miljöer, säger Mona, och ibland får du vara lite av en detektiv tillsammans med hunden. Ibland tycks en råtta ”gått upp i rök”, men den är betydligt enklare att hitta med hjälp av hundarna.

Råtthundarna jobbar i max 40 minuter åt gången innan de får vila, men enligt Mona skulle de kunna fortsätta hur länge som helst.

Vad får de för belöning efter en dags arbete?

– En varm dusch, om de jobbat ute och är smutsiga, och sen vila. De behöver ingen annan form av belöning då själva jobbet i sig är det absolut roligaste hundarna vet.

Mona Ghalayini började med en anställning som hundförare hos en underleverantör till Anticimex innan hon startade eget. Idag är Quality Detection Dogs det första företaget i Sverige att få tillstånd att bedriva jakt på råttor med hjälp av hund.

Men hur kom det sig att du valde just löss och råttor som specialområdet? Det är ju inga gosedjur direkt. Tvärtom!

– Det blev bara så helt enkelt. Mitt intresse för skadedjur växte från dagen då jag fick min första sökhund i handen. Jag insåg ganska snabbt att jag behövde veta allt om vägglöss för att kunna göra ett riktigt bra jobb och hunden är mitt verktyg. Från början trodde jag aldrig att jag skulle få chansen att jobba med sökhundar på heltid.

–Idag älskar jag mitt jobb, jag får vara hundförare, problemlösare och detektiv. Det blir inte bättre än så!