Här är de. De åtta smått unika valparna som ska bli en del av räddningen för den utrotningshotade Gotlandsstövaren.

Valparna som kan rädda den hotade stövaren

En lycklig tilldragelse har nyligen ägt rum hemma hos Jörgen Pettersson, ägare av Ronemarkens kennel i gotländska Ronehamn. Hans tik Kättings Freya har nedkommit med åtta valpar, som förhoppningsvis ska bidra till att Gotlandsstövaren kan räddas.

Födseln har uppmärksammats av hundfolk och jägare i hela landet.

Ännu är de inte redo att flytta hemifrån. Men snart kan den som vill bli en av Gotlandsstövarens räddare hämta hem ett av dessa små mysiga knyten.

Kullen, i vilken sex av valparna är tikar som kan användas i avel, är nämligen oerhört viktig.

Snart helt utdöd

Medan jaktraser som tax, som även är populära sällskapshundar, ökar i antal är Gotlandsstövaren snart helt utdöd.

I dagsläget finns endast 120 individer kvar, i hela världen. Av dem bor tio på Gotland, flera av dem hemma hos Jörgen Pettersson och hans sambo Bibbi Olsson.

Den guldfärgade stövaren med vita tecken hade redan tvingats börja lämna plats åt andra jakthundsraser då den kraftiga nedgång av antalet nyregistrerade jakthundar som ägt rum under det senaste decenniet inleddes.

Några av dem vet redan vart de ska flytta. Nu söker Jörgen Pettersson och hans sambo ytterligare sex valpköpare som vill rädda Gotlandsstövaren från att dö ut.

Läget är akut

Att jakthundarna bli färre anses ha flera orsaker. Bland annat har förändringar i viltstammarna minskat behovet av jakthundar i våra skogar. Unga jägare ser också ut att i allt högre utsträckning rata löshundsjakt framför mer ”actionfyllda” alternativ.

Allt fler löshundsjägare uppger också att de inte längre vågar släppa sina jakthundar lösa i skogen, av rädsla för att de ska bli attackerade och dödade av varg.

Det har lett till att situationen för Gotlandsstövaren blivit akut.

Gotlandsstövaren Kättings Freya verkar vara fullt införstådd med vilka guldklimpar hon är satt att vaka över.
Jörgen Pettersson jagar så ofta han kan. För honom är valet av jakthund självskrivet. Det ska vara en Gotlandsstövare.

Lyckas man inte vända utvecklingen riskerar rasen att helt dö ut.

Värnar om rasen

Det är synd, tycker Jörgen Pettersson.

Han ser det inte bara som viktigt att vi värnar våra gamla svenska hundraser. Han anser även att Gotlandsstövarens stora jaktdriv kombinerat med rasens milda och familjekära natur gör den till en fantastisk hund att ha i ett hushåll där någon har jaktintresse.

– Gotlandsstövaren är en jakthund som verkligen behöver stimuleras genom jakt. Den vill ha något att jobba med. Får den inte jaga blir den missnöjd. Så den är ingen renodlad sällskapshund. Men att den samtidigt är mild, go, lätthanterlig och familjär gör den också till en väldigt fin familjehund, förklarar Jörgen Pettersson.

Jagar hare och räv

Till skillnad från andra stövare saknar Gotlandsstövaren helt svarta tecken. Pälsen ska vara guldfärgad med vita tecken.

I övrigt är det inget som egentligen skiljer den från andra stövartyper.

Stövaren är en hund för den som tycker om att jaga hare och räv.

Det är också vad Jörgen Pettersson och hans Freya jagar då Freya inte är upptagen med att ta hand om en kull nyfödda valpar. Mest förtjust är duon i harjakt. Men då och då händer det att de även kommer hem med en räv.

Söker rätta hemmen

– Vi jagar varje ledig stund under jaktsäsong. Freya blev jaktchampion förra året, men i år har skador gjort att hon halkat efter lite, säger Jörgen Pettersson.

– Freya är en hund som aldrig ger sig, och tyvärr är det något hon ibland får lida för själv.

Jörgen Petterssons förhoppning är att valparna i den nyfödda kullen ska få ägare som vill bidra till Gotlandsstövarens överlevnad. Särskilt gäller det de sex tikvalparna, som han önskar ska få gå i avel när de har åldern inne.

– Vi vet redan att tre av valparna kommer att flytta till Lindesberg, Östersund och till ett ställe i Jönköpingstrakten. Och en av dem har vi bestämt oss för att behålla själva, avslöjar han.