Vanligaste misstagen nyblivna hundägare gör.
Att vara hundägare är underbart, men det blir inte alltid som man tänkt sig. Här är några vanliga nybörjarmisstag - och hur du ska undvika dem.
Veterinären Sara Stadig varnade nyligen i Sveriges radio för att hundägare allt oftare behandlar sina djur som bebisar. “Det kan leda till att djurens behov inte tillgodoses eller till och med orsaka stress och sjukdom” menade hon.
Och just att vi ibland glömmer bort hundens naturliga instinkter är ett vanligt nybörjar-misstag. Det bekräftar hundinstruktören Jessica Axelsson som också är hundfysioterapeut, massage- och laserterapeut på Tasspalatset i Floda, Lerums kommun.
–Ja, vi vill ha någon att gosa med i soffan eller som tröstar oss när vi kommer hem. Ett sällskapsdjur helt enkelt. Men det finns ingen sådan hund, säger Jessica.
Däremot kan ju du och din hund förstås utveckla ett fantastiskt samspel och en stor ömsesidig tillgivenhet, men det kräver att du är lyhörd och förstår att en hund har vissa grundläggande behov instinkter.
– Vill du ha en hund som kan gå fint i koppel eller inte hoppar, så är det bästa att träna din hund på det redan som liten, säger Jessica. Det krävs alltså du lägger ner lite tid för att få den hund du drömmer om.
Hon tipsar om att skriva ned en checklista på vad du vill din valp ska kunna och inte göra och hur du ska komma dit.
– Sedan får du skaffa de verktyg du behöver för att uppnå det. Ofta är det enklaste att ta med det till en kursledare eller hundinstruktör.
– Det är ju en del beteenden som kan vara mysigt så länge hunden är liten, men kanske inte lika trevligt när den blivit större, säger Jessica.
Hon upplever att de flesta är ganska pålästa inför hundköpet.
– Men sedan vet jag inte riktigt om de alltid tar in informationen, säger Jessica. De kanske tycker att en jaktcockerspaniel är söt och trevlig och lagom stor. Men när den börjar ta saker i munnen för att få utlopp för sin naturliga apportering, så kanske den inte är lika charmig längre.
Det flesta raser mår också bra av långa promenader, kombinerat med att få springa lösa. Som nybliven hundägare är det lätt att tro att rundorna runt kvarteret kan räcka, med längre sträckor på helgen.– Men att få springa fritt utan koppel är en naturlig instinkt som hundar njuter av, säger Jessica.
Överhuvudtaget är det ett vanligt nybörjarmisstag att vi underskattar hundens behov, inte bara av fysisk aktivering, utan även av mental stimulans.
– Jag vill därför slå ett slag för nosework, säger Jessica. Det är ett fantastiskt sätt att aktivera din hund. De älskar att jobba med sin nos och det stärker dem också mentalt. Att få ett uppdrag gillar alla hundar!
Det är inte ovanligt att barnens dröm om en hund, ligger bakom inköpet. Barn och hund är självklart en härlig kombination, men att förlita sig på barnen när det gäller promenader eller uppfostran är inte helt säkert.
– Jag skulle inte lägga ansvaret på en tio-åring när det gäller att rasta hunden. Att riskera ett dåligt hundmöte, där barnens hund blir attackerad, kanske till och med dödad, kan bli en fruktansvärd upplevelse, säger Jessica.
Till sist gäller det också att tänka sig för när det gäller ekonomin. Glöm inte att räkna in alla kostnader, mat, hunddagis, mat och inte minst försäkringar.
– Här kan det var klokt att kolla vad som gäller för just din hundras. Det kan skilja rätt mycket i försäkringskostnader beroende på ras, säger Jessica Axelsson.