Bilden är en genrebild och har inget med hunden i artikeln att göra.

Hundcoachen: Så ska du arbeta med en adopterad hund

En läsare har adopterat en hund med stort behov av stimulans. Härliga Hunds hundcoach Sarah Taubes Claesson ger sina bästa råd för att skapa rätt förutsättningar och träning för hunden.

Läsarfråga:

Jag har en adopterad hund där jag egentligen inte vet ursprunget eller vilka raser som finns bakom. Hur ska man på bästa sätt arbeta med en sådan hund? Jag märker att det finns en del vakt hos honom samt att han har ett stort behov av stimulans.

Hur tränar vi honom och ger honom bästa förutsättningar?

Hundcoachen svarar:

Jag vet inte hur länge sedan det var du adopterade din hund men var det nyligen så skulle jag börja med att låta hunden landa, lära sig era rutiner och att ni lär känna varandra.

Sarah Taubes Claesson Hundcoach
Sarah Taubes Claesson är hundinstruktör, hundbeteendevetare och hundbeteendeutredare.

Med en adopterad hund kan man ibland behöva tänka valp, även om den är vuxen.

Många av de här hundarna kan ingenting, en del har inte ens bott inomhus och man kan behöva börja om från början med allt.

Ha inte för stora krav, sätt upp små delmål, backa om det behövs. Det är viktigt att vara tydlig och inte utgå från att hunden ”borde förstå”.

En del adopterade hundar har dålig erfarenhet av människor så det är superviktig att vara inkännande och uppmärksam på om hunden upplever något som obehagligt. Uppmuntra och peppa, men överskrid inte hundens trygghetszon.

Satsa på relation, hanteringsträning, miljö- och socialträning framför ren lydnad – den kan komma senare – hela tiden i små steg och alltid på hundens nivå.

Lek och hitta på grejer som hunden tycker är kul. Upptäck saker tillsammans. Var rolig och spännande så din hund vill hänga med dig framför att göra något på egen hand. Gör olika godisgömmor (hemma, i skogen, i parken). Balansera på stenar och bänkar, klättra på stockar och stammar. Sitt i en park och titta på människor och passerande hundar. Testa att lägga ett kort spår. Lär in roliga, kravlösa tricks.

När det gäller vakten: Undvik situationer där hunden känner att den behöver gå in i vakt. Gör upp ramar och regler kring när den får vakta och när du tar över det jobbet. Ju säkrare hunden blir på att du har läget undre kontroll, desto mindre kommer den vara benägen att vakta. Om du ändå känner att du inte får ordning på detta så tveka inte att ta hjälp innan ”problemet” växer.

Stort lycka till!

Sarah Taubes Claesson