Nu kan du och din hund matcha varandra – populära skon släpps för hundar
Under en längre tid har skorna Crocs varit populära bland människor, och nu kan de även bli hundens favorit på promenaderna.
Du har kanske lagt märke till dem på stranden, i stan eller på grannens fötter när soptunnan rullas ut.
Crocs, och som i Sverige är kända som Foppatofflor efter ishockeyspelaren Peter "Foppa" Forsberg , har i flera år setts i många olika färger, och nu kan hunden bära lika färgglada skor.
I veckan gick företaget ut med att de kommer att släppa en egen kollektion av Crocs för hundar.
Inspirationen kommer från djurägare som länge önskat sig hundskor och från de många bilder som spridits av hundar som bär de mänskliga versionerna av skorna.
De nya hundskorna kommer att finnas i två färger, grön och rosa, och de har dessutom en lysande funktion för att synas i mörkret.
Det kommer även att finnas matchande skor för hundägare tillgängliga, så att både hund och ägare kan synas i samma stil under sina promenader.
Källa: People