"Jag förälskade mig online och kollade på henne varje vecka", säger Petrina Hinas om Niki.

Beslutet att adoptera en hund: "Jag kunde inte släppa henne"

För Petrina och sambon Johan har det alltid varit en självklarhet med adoption och när de såg gatuhunden Niki för första gången så blev de förälskade.

– Jag har alltid tänkt att jag vill adoptera hund när det väl är dags. Sen var inte tanken att skaffa hund just nu, men vi har vetat att det kommer att ske i framtiden, men jag trodde att det skulle dröja ett par år, berättar Petrina och fortsätter:

Petrina Hinas

Ålder: 29

Bor: Södermalm, Stockholm

Familj: Sambon Johan, Niki och två katter Jaana och Doris.

– Sen såg jag och min sambo henne specifikt, på en sida med grekiska adoptionshundar. Jag förälskade mig online och kollade på henne varje vecka.

– Det var som att hon kollade rakt in i min själ på den lilla bilden och jag kunde inte släppa henne.

Att adoptera en hund behöver inte betyda problem och mycket arbete utan det finns även mängder av fördelar menar Petrina och är tydlig med vikten av att välja en seriös organisation, som förstår dina och hundens behov. 

För om organisationen är måna om att skapa en bra match, då kan det bli riktigt bra.

– Vi fick en hund som sjukt nog gick fot i koppel och som aldrig har kissat eller bajsat inne. Vi fick ju hem en hund som inte var valp längre – på ett positivt sätt. En valp tar ju mycket mer tid än vad vi har behövt lägga. Men så blir det förstås inte alltid, vi har haft tur och hittat rätt.

– Därför är det så viktigt att gå till en organisation som verkligen är seriös. Adoptera inte från ett ställe som säger ”ok ta den här hunden” utan från ett ställe som man känner kan säga nej. Det måste vara rätt person för rätt hund.

Vad är det bästa med att ha en blandras?

– Jag tycker det är jättekul, jag har fått lite av allt – en hund som vallar lite, som älskar att ligga i soffan, älskar att springa och det är så kul att upptäcka alla sidor! Ingen är superstark – det är lite av allt, gott och blandat.

Niki:

Ålder: 1,5 år 

Ras: Oklart, väntar på DNA-test! Adopterad från Santorini

Gillar: Att gräva stora gropar

Ogillar: Att bli blöt