Royston Grimstead, 42, från brittiska Somerset, hade haft sin Aston Martin i 15 månader. Bilen var värd runt 850 000 kronor. Förra onsdagen kom han hem till en total katastrof.
Bordercollien Luce hade gått till attack mot bilen. Hon hade tuggat i sig stora delar av ena skärmkanten.
– Jag såg att hon var täckt av något vitt. Jag trodde hon hade tagit en fågel och att det var fjädrar. Men det var glasfiber från bilen, säger Grimstead till Daily Mail.
Han skaffade Luce för tre år sen. Hon har aldrig gjort något liknande och sällan tuggat på något annat än ben.
– Hon hade bitit loss en rejäl bit. Jag bara skrattade. Vad skulle jag göra? säger han till tidningen.
Hund och husse hade haft en något ansträngd relation redan innan attacken. Luce har inte kommit överens med hans andra hund. Därför hade han planer på att ge bort henne.
– Hon måste ha hört mig prata om ett nytt hem. Normalt är hon väldigt snäll, säger han till tidningen. Läs mer och se bilder på aftonbladet.se