Kerstin och hennes hundar representerar Sverige i VM - reser 700 mil i husbil
Under 2023 representerade Kerstin Isaksson och hennes hund Rolex Sverige i VM för Belgiska vallhundar, som hölls i Rumänien. I år har de lyckats kvala in igen och kommer att med två av sina hundar representera Sverige i tävlingarna i Italien.
Kerstin Isaksson från Luleå har tillsammans med sina hundar vunnit flertalet priser och är en av de som kommer att representera Sverige i världsmästerskapet för Belgiska vallhundar. I år packar Kerstin och hennes sambo in deras tre hundar i husbil och göra en familjeresa på 700 mil till VM i Italien.
Utöver att vara en erfaren agilityinstruktör och tävlingsledare, är hon även delaktig i arrangemang av tävlingar som har fått internationell uppmärksamhet och lockat deltagare från hela världen.
Först och främst - berätta mer om vem du är och presentera dina hundar.
Kerstin heter jag och är 29 år gammal, bosatt i en by utanför Luleå tillsammans med min sambo och våra tre belgiska vallhundar. Jag är uppvuxen med egna hästar som jag tävlat bland annat i hoppning med.
Jag insåg snabbt vad begreppet "hunden är människans bästa vän" betyder.
Jag har alltid haft en längtan om en egen hund, men det var inte möjligt på grund av allergier inom familjen. När jag träffade min sambo som hade haft just belgisk vallhund som barn, flyttade Booboo (idag 8 år) hem till oss och en ny värld öppnade sig. Det var där allt började. Jag insåg snabbt vad begreppet "hunden är människans bästa vän" betyder.
Genom Booboo fann vi nya vänner och nya intressen. Med Booboo har jag tävlat i agility och drag (nordisk stil) och husse har tävlat i Nosework med honom. Snabbt insåg jag och sambon att vi slet i varsin ända av kopplet - så vi behövde en till hund.
Inom ett par år hade jag utbildat mig till både agilityinstruktör och tävlingsledare.
Booboos uppfödare planerade en kull på samma föräldrar bara 1,5 år efter att Booboo föddes. Så kom Rolex (idag 6,5 år) till vår familj. Med Rolex blev satsningen på agility allvar. Vi började gå kurser och träna regelbundet för vår tränare. Jag blev uppslukad och beroende av agilityn. Inom ett par år hade jag utbildat mig till både agilityinstruktör och tävlingsledare.
Idag arrangerar jag tillsammans med vänner stora agilitytävlingar här uppe i norr, bland annat Luleå Open som har fått stor uppmärksamhet över hela världen med deltagare så långt som från Syd Korea och USA, men hade också deltagare från 7 europeiska länder. Jag har nyligen startat företag för att hålla agilitykurser hemma på min egna agiliyplan på gården. För snart två år sedan utökades vår familj med en malinois tik, Lumi.
Du har gått vidare till VM i FMBB - vill du berätta mer om vad det innebär, och vad sporten går ut på?
FMBB står för Fédération Mondiale Bergers Belges (från franska: World Belgian Shepherd Federation). FMBB är världsmästerskapen för Belgiska vallhundar och sker varje år inom följande grenar: agility, IGP, Mondioring, lydnad, canicross, bikejoring, räddnings hund, vallning och utställning. Just agility är en hundsport som kräver väldigt mycket av både förare och hund. Det bygger på ett gott samarbete mellan hund och förare.
Agility är explosivitet, hastighet, precision och timing.
Agility är explosivitet, hastighet, precision och timing. Hunden ska ta sig runt en bana på upp till 22 hinder på så snabb tid som möjligt och med så lite fel som möjligt. Banan innehåller tunnlar, slalom, balansbom, a-hinder, gunga, mur, däck, långhopp och även flertalet hopphinder som kan komma att tas från alla möjliga olika håll och vinklar. Banan får föraren endast upp till 8 minuter på sig att memorera hur den ska "handla" (föra hunden) hunden runt på snabbaste möjliga tid.
För att representera svenska landslaget i agility på FMBB behöver man kvala. Ekipaget samlar poäng på officiella tävlingar under kvalåret innan mästerskapet. Ekipagen med högst poäng från klass 3 väljs ut. Även ekipage från klass 2 kan komma att kvala in. Förra året var första året som jag deltog. Jag kvalade in med Rolex och representerade Sverige i Rumänien. I år innehåller svenska agilitylaget tre tervuerens och en malinois. I år har Rolex kvalat igen, och Lumi som började tävla så sent som i september 2023, kvalade in på bara några månader. Under tävlingsveckan har vi totalt fyra tävlingsdagar. De första två dagarna innefattar individuella kvallopp i både hoppklass och agilityklass. Topp 10 i varje lopp kvalificerar sig till söndagens final. Dag 3 är lagklasser och där räknas resultaten ihop till ett landsresultat. Dag 4 är finaldag och världens bästa belgiska vallhund kommer att koras genom två individuella lopp.
Vad är nästa steg i förberedelserna?
Det är lite mindre än två månader tills resan söderut börjar och den tiden kommer jag att ta tillvara på genom att boosta hundarnas starka sidor inom agilityn. Vi fystränar, både jag och hundarna flera gånger i veckan för att ha så bra fysiska förutsättningar som möjligt. Jag har ett styrkeprogram och ett konditionsprogram som jag följer för min egen träning. Hundarna har ett styrkeprogram som en hundfysioterapeut satt ihop åt oss.
Hur länge har ni tränat inför detta?
Redan efter förra årets resa till Rumänien visste jag att jag ville åka igen, så vi har egentligen tränat på våra svagheter ända sedan dess för att lyckas knipa höga kvalpoäng och vara i bra form. Lumi hade precis fyllt 1 år när vi reste till Rumänien och var självklart med för träning i miljön (och familjesemester så klart). Drömmen om att tävla en dag på FMBB tillsammans med henne väckes där och då, men jag hade inte en tanke på att det skulle vara möjligt redan som två-åring.
Var är VM, i vilket land?
Det är i norra Italien i en stad som heter Bovolone. Berätta mer om tävlingsprocessen, hur har den gått till hittills? Hur kommer den att se ut från och med nu?Den har gått bra, jag och Rolex har under 2023 hittat flera nycklar i vårt samspel på tävling och fortsätter att jobba på dem. Vi tävlade agility SM för första gången och blev femte bästa laget i Sverige. Lumis tävlingskarriär började som sagt så sent som i september och redan i november debuterade hon i klass 2. Så hennes resa går över förväntan. Vi har tävlat rätt mycket under hösten och nu i vinter tävlar vi 1-2 helger per månad.
Hur gör ni resan rent praktiskt, bil, flyg, tåg?
Vi kommer att köra ner till Italien med husbil, från Luleå, haha. Det blir inte mindre än 700 mil, även i år. Men det är kul och vi gör det som en familjeresa, jag, sambon och våra tre hundar.