Terapihunden Teddy ska hjälpa elever med deras skolgång
Teddy utbildar sig till pedagogisk terapihund och har en karriär framför sig i skola, för att hjälpa elever med deras skolgång. Hur blir man terapihund, och vad gör en sådan? Matte Nicola Rankin Fast berättar för Härliga Hund.
Berätta om din hund - vad heter den, ras och ålder?
Mr. Teddy Barkley är en 3 årig Australian Cobberdog
Vad jobbar/planerar din hund att jobba med?
Planen är att Teddy kommer att följa med mig till mitt jobb på skolan där jag arbetar och hjälpa elever som har det svårt med sin skolgång. Vi utbildar oss till Pedagogiskt Hundteam.
Hur kommer en dag på jobbet se ut, vilka uppgifter kommer Teddy att ha?
Förhoppningsvis kommer Teddy vara på jobbet ett par gånger i veckan och jobbar inte mer än två timmar per gång. Precis som oss människor kommer han att behöva vila och återhämtningstid. Teddy kommer att vara stöd för elever framförallt inom matematik och svenska. Teddy dömer ingen och eleverna kan känna sig trygga med honom när de övar sina skolämnen. Teddy kommer förhoppningsvis vara med på promenader med elever för att öva på trafikvett, att utforska samhället och uppmuntra elever att vara utomhus och ha kul i naturen.
Hur bestämde du dig för att ta licens med din hund? Berätta mer om processen!
- Teddy har alltid varit en social hund som gillar människor, speciellt barn! Han är först och främst en familjehund men jag visste att jag skulle vilja göra någonting annat med honom. När jag såg hur Teddy var runt barn tänkte jag tidigt att han skulle passa i skolans värld. Vi gjorde lite olika kurser men jag hittade inte det jag sökte för Teddy och jag. Jag hittade ett företag som är specialister inom besöks-terapihundar och kontaktade dem för att fråga mer om utbildningen Pedagogisk hundteam.
- Teddy och jag åkte till kusten för att träffa en mentor som kollade på oss ute på promenad, ställde frågor och det var hon som sa att Teddy och jag skulle passa som pedagogiskt hundteam. Efter mötet där skrev jag för och nackdelar av att betala för denna utbildning och bestämde mig att jag kör på! Utbildning består av mängder olika teoretiska uppgifter för min del och för Teddys del är det att lära sig olika moment som vi kommer att ha användning för ute på arbetsplatsen.
- Jag har lärt mig otroligt mycket om Teddy och hur han är som hund. Jag har lärt mig att läsa av hans olika signaler och bandet mellan honom och mig stärks mer och mer för varje del vi utför. Jag arbetar i en skola ute på landet och som alla skolor runt om i Sverige finns det barn som behöver det lilla extra för att klara sin skolgång. Jag får så mycket från de elever på min skola att det kommer att vara underbart att ge tillbaka mer än jag redan gör.
Vilka råd skulle du ge till andra som överväger att införa terapihundar som stöd?
- Tveka inte! Ja, det kostar en del pengar för att utbilda sig själv och sin hund men man lär sig mycket om sig själv och sin hund under arbetsgång. Det behövs flera hundar i vardagen. Hormonet oxytocin som gör att vi mår bra utlöses av att vara i samma rum som en hund. Hundar har potential av att göra flera människor glada!