Annons
Texaspolisen ska plugga hundbeteende
I Texas, USA, sköts förra året 200 hundar av polisen, i vad som kallas ”unjustified shootings”, vilket betyder ungefär orättfärdiga skjutningar. Med andra ord sköts hundarna trots att de inte attackerade polisen eller utgjorde något hot för någon annan människa.
Nu finns ett förslag att Texaspolisen ska få lära sig om hundars beteende och utbilda sig i hur man hanterar och bemöter hundar i nödsituationer.
Förslaget har väldigt god chans att röstas igenom, i synnerhet i efterdyningarna av en film som spreds snabbt på nätet, där en Texaspolis lockar till sig en halvårsvalp för att sedan skjuta ihjäl den, till synes helt i onödan.
Även om andra stater i USA också har problem med sådana här hundskjutningar är Texas extremt. Går förslaget igenom så blir hundbeteende-utbildningen obligatorisk.
Läs mer om förslaget och se flera bilder hos Dogster.