Modo Hockeys djuriska medlemsrekord

tecknad hund med hockeyhjälm
Annons
Det är Örnsköldsviks Allehanda, förstås, som berättar att Modos medlemsantal är högre än någonsin, och nu får klubben även stöd av de fyrbenta, som ansluter som nya medlemmar.

– Det är bara människor med personnummer som har rösträtt på årsmötet, men alla är välkomna som medlemmar i Modo Hockey, säger klubbens presschef Frank Eriksson, till allehanda.se.

I dag var antalet medlemmar uppe i 3 622, vilket är en ny rekordnotering för klubben.

– Vi har märkt många medlemmar vars familjer och närmaste omgivning nu också blir medlemmar. Mammor, pappor, män, fruar, barn och så vidare. Nästa steg i det är att folk gör sina husdjur till medlemmar.

– Det uppdagades för oss när en man kom in i går och bad om en medlemsblankett till sin hund. Det tyckte vi var jätteroligt och då skrev jag om det, säger Frank Eriksson, som alltså skrev om hunden på sitt twitterkonto och fick då reda på att det inte var den första fyrbenta medlemmen.

Vill du läsa mer, eller bli medlem rentav? Eller kanske att din jycke ska bli det? Kolla in klubbens hemsida!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Annons